RS/MD
A.net/MD
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Eleanor Roosevelt High Track & Field and Cross Country - Greenbelt, Maryland
you RUN the place
7601 Hanover Pky, Greenbelt, Maryland, 20770, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
News
Write News
RSS Feed
Folders
2009 - (2 articles)
2010 - (4 articles)
2011 - (4 articles)
2012 - (7 articles)
2013 - (8 articles)
2014 - (7 articles)
2015 - (4 articles)
Featured
0
Misc News
7
All
7
2014 Results - Maryland MPSSAA Cross Country State Championships
Nov 8th 2014, 6:29pm
2014 Results - Maryland MPSSAA Outdoor State Championships
May 24th 2014, 8:30pm
2014 Results - Maryland MPSSAA Indoor State Championships
Feb 18th 2014, 3:50am
2014 Results - Virginia Tech High School Invitational
Jan 25th 2014, 9:12pm
2014 Results - Prince George's County Indoor Championships
Jan 16th 2014, 10:03pm
2014 Results - Montgomery Invitational
Jan 11th 2014, 9:48pm
«
1
»
Search
2014 Results - Virginia Tech High School Invitational
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Jan 25th 2014, 9:12pm
Comments
Virginia Tech High School Invitational
Jan 31, 2014 to Feb 1, 2014
Blacksburg, VA, US
« Filter Results by Team: »
Albemarle
Alleghany
Amherst County
Archbishop Carroll
Asheville
Atlee
Auburn
Battlefield
Blacksburg
Boonsboro
Bowie
Brookville
Bullis
Butler
Carver Vo-Tech
Catoctin
Cave Spring
Central-PG
Charlotte Country Day
Christiansburg
Clarksburg
Clover Hill
Cosby
Damascus
Deep Run
DeMatha Catholic
Douglas Freeman
Dunbar
DuVal
E C Glass
East Forsyth
Eleanor Roosevelt
Elizabeth Seton
Floyd County
Floyd E Kellam
Fluvanna County
Forestville Military
Fort Defiance
Frederick Douglass-PG
Friendship-Edison Collegiate
George C Marshall
Glenn Allen
Grafton
Hanover
Henry A Wise
Heritage (Lynchburg)
Herndon
Hidden Valley
Highland Springs
Huntingtown
I C Norcom
Independence
J. E. B. Stuart
James Hubert Blake
James River (Buchanan)
James Robinson Secondary
Jefferson Forest
John F Kennedy
John S. Battle
Kempsville
Kettle Run
King's Fork
Lafayette
Lake Braddock Secondary
Largo
Laurel
Liberty (Bealeton)
Liberty (Bedford)
Liberty Christian Academy
Lloyd C Bird
Lord Botetourt
Marion
Matoaca
Middletown
Midlothian
Milford Mill
Millbrook
Mount Vernon
Norfolk Collegiate
Northside
Oakdale
Oxon Hill
Paint Branch
Panther Creek
Parkland
Patrick County
Patrick Henry (Roanoke)
Poolesville Sr
Princess Anne
Pulaski County
Quince Orchard
Radford
Riverdale Baptist
Rockbridge County
Rocky River
Roosevelt
Rural Retreat
Rustburg
Sherwood
Spotswood
Staunton River
Suitland
T C Williams
Tabb
Thomas A Edison
Turner Ashby
Tuscarora
Urbana
Wakefield
Walkersville
Walt Whitman
Walter Johnson
West Potomac
West Springfield
Western Albemarle
William Byrd
William Fleming
Winston Churchill
Woodberry Forest
ZB Vance
Men:
55m
|
300m
|
500m
|
1k
|
1600m
|
Mile
|
3200m
|
55h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
55m
|
300m
|
500m
|
1k
|
1600m
|
Mile
|
3200m
|
55h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Taylor, Marcus
11
Highland Springs
06.39
nwi
1
2
Haraway, Darryl
11
DeMatha Catholic
06.41
nwi
1
3
Garrett, Brenen
11
Henry A Wise
06.43
nwi
1
4
McFarland, Anthony
09
DeMatha Catholic
06.55
nwi
1
5
Alexander, Jamik
11
Heritage (Lynchb
06.59
nwi
1
6
Davenport, Michael
10
Woodberry Forest
06.61
nwi
1
7
Wigfall, Robert
12
Suitland
06.65
nwi
1
8
George, David
11
Oxon Hill
06.69
nwi
1
Mens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Haraway, Darryl
11
DeMatha Catholic
06.45
nwi
4
2
Davenport, Michael
10
Woodberry Forest
06.48
nwi
6
2
Taylor, Marcus
11
Highland Springs
06.48
nwi
3
4
McFarland, Anthony
09
DeMatha Catholic
06.54
nwi
4
5
Alexander, Jamik
11
Heritage (Lynchb
06.57
nwi
6
6
Garrett, Brenen
11
Henry A Wise
06.58
nwi
1
7
George, David
11
Oxon Hill
06.60
nwi
8
8
Wigfall, Robert
12
Suitland
06.64
nwi
8
9
Brown, Deshon
11
Carver Vo-Tech
06.64
nwi
2
9
Gerard, John
12
Midlothian
06.64
nwi
7
11
Fairhall, Devon
12
Boonsboro
06.65
nwi
6
12
Hancock, Chris
12
Butler
06.65
nwi
10
13
obi, bryant
12
DuVal
06.66
nwi
8
14
Burford, Ty
11
Amherst County
06.67
nwi
5
15
Ferguson-Williams, Matt
12
John F Kennedy
06.70
nwi
5
16
Barfield, Jarrett
09
Cosby
06.71
nwi
9
16
Garland, Isiah
10
Rustburg
06.71
nwi
2
18
Lewis, Austin
10
Kettle Run
06.74
nwi
10
19
Leach, Jr.
12
Archbishop Carro
06.75
nwi
10
20
Hill, Jaylen
12
Northside
06.75
nwi
7
21
Spagnoletti, Anthony
11
Liberty (Bealeto
06.76
nwi
11
22
Morris, Maurice
10
Roosevelt
06.77
nwi
4
23
Perez, David
12
Asheville
06.78
nwi
10
24
Meyers, Dequan
11
Brookville
06.78
nwi
3
25
King, Amir
10
Friendship-Ediso
06.79
nwi
8
26
Oxley, Joseph
11
James Hubert Bla
06.81
nwi
5
27
Lewis, Marquette
11
Winston Churchil
06.83
nwi
11
28
Dasho, Franklin
12
Damascus
06.84
nwi
5
29
Njem, Noel
12
Paint Branch
06.85
nwi
2
30
Brown, Simeon
10
Christiansburg
06.85
nwi
2
31
Claytor, Ricky
12
Hidden Valley
06.86
nwi
5
32
Underwood, Trey
11
Liberty Christia
06.87
nwi
9
33
McCloskey, Jack
12
Clarksburg
06.87
nwi
3
34
Dunsmore, Spencer
12
Western Albemarl
06.92
nwi
3
35
Potter, Ahman
10
Eleanor Roosevel
06.92
nwi
9
36
Hinson, John
12
Blacksburg
06.93
nwi
2
37
Alcock, Davion
11
Central-PG
06.97
nwi
11
38
Booth, Malique
10
T C Williams
06.98
nwi
5
39
Harvin, Malik
12
Laurel
07.00
nwi
5
40
Lawson, Logan
11
Auburn
07.01
nwi
1
41
Blythe, Tyler
12
Oakdale
07.01
nwi
8
42
Miller, Jerome
12
Largo
07.02
nwi
9
43
Unroe, Daniel
12
Alleghany
07.03
nwi
6
44
Ramon, Bryce
11
Deep Run
07.03
nwi
9
45
Bowling, Timothy
12
Forestville Mili
07.06
nwi
5
46
Campbell, Hunter
10
Rockbridge Count
07.06
nwi
7
47
Jackson, Jerrontay
12
William Fleming
07.08
nwi
8
48
Maydan, Teddy
12
Walter Johnson
07.08
nwi
10
49
Herman, Jordan
11
Catoctin
07.10
nwi
10
50
Smith, Byron
11
Charlotte Countr
07.10
nwi
3
51
Teal, Scott
09
Tuscarora
07.12
nwi
6
52
Mushero, Warren
10
J. E. B. Stuart
07.13
nwi
4
53
Brown, Marcus
12
Staunton River
07.14
nwi
2
54
Colwell, Matthew
12
George C Marshal
07.15
nwi
7
55
Torres-Hernande, Erick
09
Quince Orchard
07.21
nwi
7
56
Philps, Donald
10
Riverdale Baptis
07.21
nwi
8
57
West, Tyrone
11
Dunbar
07.22
nwi
7
58
Stoll, Malachi
12
Walt Whitman
07.26
nwi
4
59
Cetto, Anthony
11
Thomas A Edison
07.40
nwi
11
Mens 300m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lyles, Noah
10
T C Williams
33.90
1
2
Gomez, Rico
11
Frederick Dougla
34.41
1
3
Coleman, Antonio
11
Bowie
34.70
2
4
Garrett, Brenen
11
Henry A Wise
35.10
1
5
Gerard, John
12
Midlothian
35.47
1
6
Buxton, Jalen
12
Wakefield
35.55
2
7
Cook, Stedman
10
Archbishop Carro
35.70
1
8
Beatty, Justin
12
Bowie
35.74
2
9
Brown, Brandon
12
Suitland
35.80
3
10
Reed, Tanner
12
Christiansburg
35.82
4
11
Holland, Tavis
11
Clarksburg
35.89
4
12
Sims, Ryan
12
Blacksburg
35.92
2
13
Lamont, Dakota
12
Glenn Allen
36.22
2
14
Hill, Jalen
09
Winston Churchil
36.28
4
15
Rice, Cristian
12
George C Marshal
36.63
5
16
Patterson, Malanta
12
Dunbar
36.64
3
17
Kokal, Michael
12
Cosby
36.82
4
18
Cole, Alieu
12
John F Kennedy
36.83
6
19
Campbell, Christian
10
Walter Johnson
36.84
3
20
Nobile, Nicholas
12
Urbana
36.86
6
21
Bynoe, DeRaun
11
Laurel
36.95
5
22
Love-Soles, Kaylan
11
Rocky River
37.08
1
23
Palmer, Joseph
12
Friendship-Ediso
37.38
4
24
Clark, II
11
Butler
37.49
7
25
Johnson, Cameron
11
William Fleming
37.79
6
26
Nurul-Haqq, Anfal
10
Roosevelt
37.96
8
27
Dunsmore, Spencer
12
Western Albemarl
37.99
7
28
obi, bryant
12
DuVal
38.13
3
29
Robertson, Mark
11
Northside
38.18
9
30
Dews, DeVantae
12
E C Glass
38.18
5
31
Murphy, Paul
12
Cave Spring
38.19
7
32
McConnell, Ian
12
Oakdale
38.28
7
33
Green, Noah
12
Alleghany
38.32
8
34
Aveson, David
12
Jefferson Forest
38.33
8
35
Douglas, Kazie
12
Kettle Run
38.72
9
36
Lawson, Logan
11
Auburn
38.95
8
37
Leacock, Carl
12
Bullis
38.95
9
38
Kelly, Ryan
12
Hidden Valley
39.02
8
39
Wright, Evan
12
Hanover
39.02
7
40
Davis, Markevis
12
Asheville
39.39
7
41
Washington, Joshua
12
Largo
39.57
5
42
Tucker, RJ
12
Catoctin
39.63
8
43
Blanchard, Dalonte
12
Forestville Mili
40.16
9
44
Glabach, Shawn
12
Damascus
40.38
6
45
Phelps, Logan
12
Spotswood
40.42
10
46
Spencer, Donnavan
10
ZB Vance
40.78
5
47
Bopp, Michael
10
Rockbridge Count
40.81
10
48
Garraty, Jack
12
Walt Whitman
41.38
9
49
Edmonds, Marquise
12
Central-PG
42.19
6
--
Fantaye, Tomas
11
Thomas A Edison
DQ
6
--
Oputa, John
12
DeMatha Catholic
DQ
2
--
Njem, Noel
12
Paint Branch
DQ
3
--
Akil, Isaiah
11
Riverdale Baptis
DQ
4
--
Green, Joshua
11
Kempsville
DQ
5
--
Brown, Jawuan
12
Eleanor Roosevel
DQ
3
--
Santiago, BJ
10
Parkland
DQ
9
Mens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Preston, Marcell
12
Largo
1:03.93
1
2
Coleman, Antonio
11
Bowie
1:04.51
1
3
Ways, Eric
12
Woodberry Forest
1:04.77
1
4
Cotton, Chandler
12
Central-PG
1:05.08
1
5
Kelly, Abdur-Rahmaan
12
Roosevelt
1:05.16
2
6
Gomez, Rico
11
Frederick Dougla
1:05.26
2
7
Lloyd, Oliver
11
Paint Branch
1:06.33
1
8
Hamilton, Justin
11
DeMatha Catholic
1:06.39
2
9
Willard, Josh
12
Clover Hill
1:06.42
3
10
Love-Soles, Kaylan
11
Rocky River
1:06.77
2
11
Royal, Martrell
11
Bowie
1:07.44
6
12
Nobile, Nicholas
12
Urbana
1:07.95
7
13
Rowe, Julian
12
Eleanor Roosevel
1:08.37
5
14
Reid, Steven
12
Tuscarora
1:08.44
6
15
Morris, Andre
12
Dunbar
1:08.61
4
16
Cintorino, Keaton
12
George C Marshal
1:08.66
2
17
Sorra, Justin
11
Quince Orchard
1:08.75
5
18
Campbell, Fred
12
Wakefield
1:08.85
5
19
Palmer, Jason
12
William Byrd
1:08.92
6
20
Robinson, Aaron
09
Oxon Hill
1:09.36
1
21
Watson-Willis, Damon
12
Laurel
1:09.42
3
22
Naipaul, Allister
12
Archbishop Carro
1:09.49
4
23
Felder, Shaquiall
12
Friendship-Ediso
1:09.53
3
24
Wiltshire, Seth
12
Cosby
1:09.66
6
25
Perry, Jason
12
Patrick County
1:09.66
4
26
Vaughn, Paris
12
Henry A Wise
1:09.67
4
27
Desauliners, Steven
11
Damascus
1:09.94
8
28
Segovia, David
12
Atlee
1:10.03
4
29
Haupt, Justin
12
Liberty (Bedford
1:10.19
8
30
Houska, Brad
11
Kettle Run
1:10.52
7
31
Schloss, Ben
11
Walt Whitman
1:10.62
7
32
Ferguson, Chris
12
Western Albemarl
1:10.65
4
33
Wiley, John
12
Oakdale
1:10.66
7
34
Thomas, Nikolas
10
Suitland
1:10.75
5
35
Tucker, Anthony
12
E C Glass
1:11.31
8
36
Moore, Josh
12
Christiansburg
1:11.34
7
37
Riley, Terry
11
Kempsville
1:11.62
8
38
Reynolds, Cole
11
Independence
1:11.72
3
39
Hartzog, Tyler
11
Fluvanna County
1:12.43
10
40
Odzorig, Taivan
11
Walter Johnson
1:12.49
8
41
Kirby, Chase
12
Hanover
1:12.69
9
42
Clink, Jeremy
11
Clarksburg
1:12.76
5
43
Balogun, Oluwadimilol
12
Forestville Mili
1:13.15
9
44
Athey, Matt
12
Catoctin
1:13.44
8
45
Alspaugh, Clay
12
Asheville
1:13.97
3
46
Crockett, Brian
12
Rural Retreat
1:14.29
9
47
Martinez, Marc
10
John F Kennedy
1:14.35
7
48
Mejia, Michael
12
Spotswood
1:14.87
10
49
Zuckerman, Andrew
10
Winston Churchil
1:15.00
10
50
Bopp, Michael
10
Rockbridge Count
1:15.43
9
51
Kochhar, Anish
12
Thomas A Edison
1:18.93
6
52
Jones, Major
09
William Fleming
1:19.38
9
--
Horn, Nick
12
Parkland
DQ
5
--
Fairfax, Michael
11
Liberty (Bealeto
DQ
9
Mens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Davis , Stanley
12
Glenn Allen
2:30.04
1
2
McCoy, Jacob
11
Blacksburg
2:30.89
1
3
Green, Terrell
12
Frederick Dougla
2:31.31
1
4
Goldman, Andrew
12
Herndon
2:33.54
1
5
Haight, Mackenzie
12
George C Marshal
2:33.68
1
6
Nash, Jamar
12
DeMatha Catholic
2:34.54
1
7
Kelly, Abdur-Rahmaan
12
Roosevelt
2:35.78
2
8
Kern, Gaige
11
Alleghany
2:36.44
1
9
von Kannewurff, Brandon
12
Deep Run
2:36.84
3
10
Hahn, Randy
10
Midlothian
2:37.40
1
11
Cox-Philyaw, Tyler
10
Millbrook
2:38.30
2
12
Lowery, Robert
12
ZB Vance
2:38.37
2
13
Collins, Danny
12
Liberty (Bealeto
2:38.39
3
14
Olumese, Ike
11
Oxon Hill
2:38.95
3
15
Ottman, Ben
12
Jefferson Forest
2:39.04
3
16
Teshome, Nahom
11
West Springfield
2:39.98
2
17
Hill, Aaron
12
Battlefield
2:39.99
3
18
Neil, Lorenzo
11
Paint Branch
2:40.43
2
19
Schafer, Cole
12
Radford
2:40.96
1
20
O'Boyle, Cullen
11
West Potomac
2:42.31
2
21
Barrera, Matthew
11
Butler
2:42.34
3
22
Dejong, Andrew
12
Western Albemarl
2:42.42
2
23
Chavez, Abel
10
Patrick County
2:42.72
2
24
Van Der Cruyssen, Patric
11
Catoctin
2:42.78
1
25
Middleton, Azmar
12
Clover Hill
2:43.42
4
26
Young, Tim
12
Cosby
2:43.70
3
27
McCammon, Caleb
10
Laurel
2:43.99
2
28
LaTournea, Ryan
12
Eleanor Roosevel
2:44.92
1
29
Tacy, Zach
12
Asheville
2:45.15
3
30
Black, Scott
10
Lord Botetourt
2:45.50
3
31
Tillman-young, Brion
12
Central-PG
2:45.54
5
32
Jones, Tralek
10
Heritage (Lynchb
2:45.58
4
33
Danner, Nicholas
10
Urbana
2:45.81
4
34
Shelton, Michael
10
Christiansburg
2:46.72
4
35
Franco, Andrew
11
Atlee
2:47.46
5
36
Kowalk, Evan
09
Oakdale
2:47.69
3
37
Brown, Edwin
11
Riverdale Baptis
2:48.08
5
38
Blenkush, Severin
11
Tabb
2:48.39
2
39
Fee, David
11
Rocky River
2:48.47
4
40
Doss, Christian
12
Brookville
2:48.57
5
41
Bellows, Hunter
10
Hanover
2:48.95
5
42
Lux, Jason
11
Independence
2:50.29
2
43
Schellhase, Fred
11
Clarksburg
2:51.82
1
44
Favron, Lamario
12
Bowie
2:51.98
5
45
Ware, Treavon
11
Forestville Mili
2:52.28
4
46
Lafever, Daniel
10
Kettle Run
2:53.20
5
47
Hallinan, Caleb
09
Auburn
2:53.37
4
48
Gharbi, Karim
12
Thomas A Edison
2:53.84
3
49
Ransing, Nicholas
11
Quince Orchard
2:53.87
4
50
McGuire, Tristan
10
Parkland
2:54.56
4
51
Barrett, Cole
11
Staunton River
2:55.69
5
52
Kerwin, Brendan
12
T C Williams
2:57.14
2
53
Yarros, Jordan
11
Tuscarora
2:57.19
4
54
Vest, Ian
11
Floyd County
2:57.35
5
55
Hayden, Sam
11
Walter Johnson
2:58.28
3
56
Davis, Winston
12
Liberty (Bedford
2:58.44
5
57
Oppler, Zachary
12
Winston Churchil
2:58.58
4
58
Stewart, Jacob
09
Cave Spring
2:58.79
4
59
Crockett, Brian
12
Rural Retreat
2:58.99
3
60
Nelson, Setorie
12
Largo
3:02.31
2
61
Byram, James
10
Fluvanna County
3:06.62
5
62
Paxton, Michael
10
Suitland
3:18.45
4
Mens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Boddicker, Patrick
12
Oakdale
4:27.56
1
2
Shawen, Bradley
12
Quince Orchard
4:28.30
1
3
Collins, Danny
12
Liberty (Bealeto
4:28.57
1
4
Kieffer, Baron
11
Tabb
4:28.69
1
5
Seufer, Peter
11
E C Glass
4:29.35
1
6
Kosogof, Daniel
12
Walter Johnson
4:30.92
1
7
Shore, Noah
10
Asheville
4:32.20
1
8
Zemichael, Haben
12
Battlefield
4:33.16
2
9
Fields, Tre
11
Atlee
4:34.06
1
10
Varon, Alex
12
Deep Run
4:38.93
1
11
Zunk, Skylar
11
Cosby
4:38.96
3
12
Baker, Brad
12
Tuscarora
4:39.19
1
13
Stutzman, Trevor
10
Western Albemarl
4:39.55
2
14
Stamm, Will
12
Poolesville Sr
4:39.59
2
15
Dorsey, Kevin
12
Catoctin
4:40.22
2
16
Dorsey, Harold
12
Paint Branch
4:40.23
2
17
Smith, Edward
12
Walt Whitman
4:41.54
1
18
Combs, Noah
11
Blacksburg
4:41.83
2
19
Tadesse, Binyam
11
John F Kennedy
4:42.78
3
20
Loria-McNamara, Dylan
10
Grafton
4:43.11
3
21
Lowe, Aaron
10
Christiansburg
4:43.82
2
22
McGrew, Shad
10
Butler
4:44.14
2
23
Gordon, Anthony
09
Riverdale Baptis
4:45.64
2
24
Ryon, Connery
11
Kettle Run
4:45.67
1
25
Brown, Kyle
12
Thomas A Edison
4:46.05
2
26
Brooks, Tre
10
Wakefield
4:46.90
2
27
Mcfaul, Justin
12
George C Marshal
4:47.18
2
28
Wilson, Zach
10
Midlothian
4:48.44
3
29
Watts, Daniel
10
Parkland
4:48.46
3
30
Abowd, Eric
12
Jefferson Forest
4:48.67
4
31
Downing, Jared
11
Auburn
4:49.63
2
32
Fee, David
11
Rocky River
4:49.74
3
33
Grant, Jacob
10
Winston Churchil
4:50.04
3
34
Jones, Tralek
10
Heritage (Lynchb
4:50.05
3
35
Akalu, Adel
10
Oxon Hill
4:50.67
4
36
Mann, Peyton
09
Brookville
4:50.75
3
37
Regal, Patrick
12
Patrick Henry (R
4:51.44
3
38
Santis, Garrett
10
Urbana
4:52.05
4
39
Willis, Nate
10
Liberty (Bedford
4:53.28
4
40
Mollica, Hunter
10
Cave Spring
4:56.72
3
41
versprille, bobby
12
Kempsville
4:59.32
4
42
Gardner, Robbie
11
Rockbridge Count
5:00.12
4
43
Hogan, Quinn
11
Lord Botetourt
5:00.48
4
44
Guess, Andy
10
Fluvanna County
5:05.77
4
45
Tefarie, Amen
12
Forestville Mili
5:06.53
4
46
Altizer, Bryce
11
Floyd County
5:07.10
4
47
Haneline, Caleb
12
Hanover
5:08.91
3
48
Hottinger, Zane
12
Spotswood
5:09.78
4
49
Cofield, Elijah
12
Friendship-Ediso
5:10.31
2
50
Horst, Cameron
10
Damascus
5:15.72
3
51
Johnston, Clayton
12
Independence
5:23.96
4
52
Clark, Will
10
Archbishop Carro
5:28.83
3
53
Smith, Chauncey
10
Suitland
5:43.37
4
Mens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Novak, Matthew
11
Deep Run
4:18.86
1
2
Hagen, Kenneth
12
Blacksburg
4:19.23
1
3
Wilkins, Joshua
12
Bowie
4:22.74
1
4
Hall, Nathaniel
12
Atlee
4:22.94
1
5
Thomas, Ryan
12
Albemarle
4:23.97
1
6
Farmer, Matthew
12
Rural Retreat
4:24.10
1
7
Carter, Michael
12
Blacksburg
4:25.27
1
8
Dorsey, David
12
Catoctin
4:26.51
1
9
Hahn, Collin
11
Midlothian
4:30.68
1
10
Buck, Owen
10
West Springfield
4:31.52
1
11
Green, Terrell
12
Frederick Dougla
4:34.32
1
12
Kern, Gaige
11
Alleghany
4:51.16
1
Mens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Colson, Louis
12
Thomas A Edison
9:21.12
1
2
Weaverling, Chase
12
Poolesville Sr
9:23.76
1
3
Swiney, Brad
11
John S. Battle
9:33.78
1
4
Ward, Tim
11
West Springfield
9:44.83
1
5
Wilcutts, Gannon
10
Western Albemarl
9:46.72
1
6
Teller, Sam
10
Blacksburg
9:47.06
1
7
Miller, Ryan
12
Battlefield
9:48.53
1
8
Bezherano, Itai
11
Walter Johnson
9:53.98
2
9
Schrank, Alec
09
Millbrook
9:57.79
2
10
Reid, Grayson
12
Deep Run
9:58.78
1
11
Shuman, Troy
12
Urbana
10:00.14
2
12
Leber, Brent
11
Middletown
10:01.23
2
13
Khaghani, Amir
11
Walt Whitman
10:01.67
3
14
Larkin, Jimmy
12
Clarksburg
10:02.09
3
15
Murch, Sam
12
Cosby
10:04.51
2
16
Anderson, James
11
Paint Branch
10:05.62
3
17
Gentry, Zach
11
Albemarle
10:05.69
1
18
Paddison, Alexandre
11
Tuscarora
10:06.93
1
19
Blenkush, Severin
11
Tabb
10:10.28
2
20
Richards, Noah
10
Heritage (Lynchb
10:10.74
2
21
Walsh, Liam
10
Quince Orchard
10:13.88
2
22
Turner, Eric
11
West Potomac
10:14.38
2
23
Schattel, Jacob
10
Asheville
10:15.46
2
24
Gascho, Zach
11
Catoctin
10:15.90
3
25
Haight, Alexander
12
George C Marshal
10:16.39
3
26
Varon, Alex
12
Deep Run
10:19.44
1
27
Hudson, Colby
09
Rustburg
10:20.44
2
28
Watts, Daniel
10
Parkland
10:23.90
3
29
McGrew, Shad
10
Butler
10:27.84
1
30
Tedford, Cooper
10
Jefferson Forest
10:31.93
3
31
Caffrey, Matthew
12
Patrick Henry (R
10:32.67
4
32
Byrd, Alex
12
Glenn Allen
10:38.01
2
33
Smith, Jacob
11
Winston Churchil
10:38.51
4
34
Colozza, Nick
11
Cave Spring
10:39.78
3
35
Matthews, Aaron
12
Bowie
10:41.79
4
36
Mercado-Ruiz, Jefferson
11
Sherwood
10:42.21
4
37
Tadesse, Binyam
11
John F Kennedy
10:43.23
3
38
Cooke, Dylan
11
Kettle Run
10:43.70
4
39
Moe, Travis
11
Fluvanna County
10:45.47
3
40
Dominy, Trevor
10
Auburn
10:49.28
4
41
Foltz, Chad
10
Atlee
10:50.13
3
42
Moran, Zane
11
Floyd County
10:51.74
4
43
Brown, Dan
11
Liberty (Bedford
10:53.78
4
44
Hess, Derek
12
Spotswood
10:56.83
4
45
Cundiff, Patrick
12
E C Glass
10:57.97
4
46
Setliff, Lee
10
Patrick County
10:59.33
4
47
Kuchan, Tyler
09
Christiansburg
11:00.87
4
48
Haneline, Caleb
12
Hanover
11:04.65
3
Mens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hairston, Devon
12
John F Kennedy
07.51
nwi
1
2
Davis, Felton
11
Highland Springs
07.56
nwi
1
3
Seals, John
12
West Springfield
07.71
nwi
1
4
Williams, Kordell
12
DeMatha Catholic
07.72
nwi
1
5
Guerrier, Davon
12
Glenn Allen
07.74
nwi
1
6
Sampson, Todd
12
Oxon Hill
07.75
nwi
1
7
Gallagher, Elijah
12
Heritage (Lynchb
07.77
nwi
1
8
Anderson, Richard
11
Lloyd C Bird
07.90
nwi
1
Mens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Hairston, Devon
12
John F Kennedy
07.62
nwi
4
2
Davis, Felton
11
Highland Springs
07.68
nwi
4
2
Williams, Kordell
12
DeMatha Catholic
07.68
nwi
2
4
Seals, John
12
West Springfield
07.70
nwi
6
5
Sampson, Todd
12
Oxon Hill
07.90
nwi
3
6
Gallagher, Elijah
12
Heritage (Lynchb
07.93
nwi
5
7
Anderson, Richard
11
Lloyd C Bird
07.94
nwi
7
8
Guerrier, Davon
12
Glenn Allen
07.95
nwi
7
9
Muldoon, Mackenzie
12
Christiansburg
07.96
nwi
5
10
Hilliary, Josh
12
Woodberry Forest
08.01
nwi
6
11
Johnson, Cameron
11
William Fleming
08.05
nwi
8
12
Colwell, Matthew
12
George C Marshal
08.06
nwi
4
13
Jankel, Noah
11
Winston Churchil
08.10
nwi
8
14
Stiggle, Eric
12
Liberty (Bealeto
08.14
nwi
1
15
Deane, Aaron
12
E C Glass
08.15
nwi
2
16
Robertson, Mark
11
Northside
08.20
nwi
2
17
Decolin, Dimitry
12
Paint Branch
08.30
nwi
5
18
Ingram, Will
12
Blacksburg
08.36
nwi
7
19
Jackson, Christopher
12
Urbana
08.37
nwi
2
20
Jones, Dorian
11
Quince Orchard
08.41
nwi
4
21
Warren, T.J.
11
Atlee
08.41
nwi
3
22
Watson, Josh
12
Oakdale
08.47
nwi
7
23
Timmerman, Kyle
10
Cave Spring
08.59
nwi
4
24
Christopher, Mangum
11
Independence
08.61
nwi
6
25
Scott, Cameron
12
Rustburg
08.65
nwi
8
26
Ahalt, Willie
12
Middletown
08.76
nwi
5
27
Hall, Raquan
12
Patrick Henry (R
08.76
nwi
2
28
Rominger, Josh
9
Midlothian
08.77
nwi
3
29
Stoll, Malachi
12
Walt Whitman
08.79
nwi
6
30
Durham, Derek
12
Largo
09.11
nwi
6
31
Johnson, Dante
12
Tuscarora
09.14
nwi
4
32
Stone, Noah
11
Catoctin
09.39
nwi
2
33
Norris, Yapheth
11
Walter Johnson
09.46
nwi
8
34
Craft, Justin
11
Auburn
09.49
nwi
4
35
Hartzog, Tyler
11
Fluvanna County
09.50
nwi
6
36
Gonzalez, Jason
10
Parkland
09.87
nwi
8
37
Brady, Aidan
10
J. E. B. Stuart
10.03
nwi
1
Mens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
DeMatha Catholic
1:29.89
1
2
Relay Team
Largo
1:30.91
1
3
Relay Team
Bowie
1:31.04
1
4
Relay Team
Highland Springs
1:31.67
3
5
Relay Team
Archbishop Carro
1:32.58
1
6
Relay Team
E C Glass
1:32.68
4
7
Relay Team
Eleanor Roosevel
1:33.03
2
8
Relay Team
Suitland
1:33.44
2
9
Relay Team
Cosby
1:33.61
5
10
Relay Team
John F Kennedy
1:33.75
5
11
Relay Team
ZB Vance
1:33.86
2
12
Relay Team
Paint Branch
1:33.91
3
13
Relay Team
Laurel
1:33.98
3
14
Relay Team
Dunbar
1:34.03
4
15
Relay Team
Central-PG
1:34.52
7
16
Relay Team
Amherst County
1:34.88
5
17
Relay Team
Clarksburg
1:34.91
5
18
Relay Team
Asheville
1:35.05
2
19
Relay Team
Butler
1:35.44
4
20
Relay Team
Heritage (Lynchb
1:35.64
6
21
Relay Team
Oakdale
1:36.12
8
22
Relay Team
Roosevelt
1:36.17
5
23
Relay Team
William Fleming
1:36.22
6
24
Relay Team
Riverdale Baptis
1:36.23
2
25
Relay Team
Glenn Allen
1:37.13
1
26
Relay Team
Walter Johnson
1:37.54
8
27
Relay Team
Catoctin
1:38.12
8
28
Relay Team
Fluvanna County
1:38.14
6
29
Relay Team
Lord Botetourt
1:38.21
9
30
Relay Team
Marion
1:38.24
9
31
Relay Team
Patrick Henry (R
1:38.28
8
32
Relay Team
Friendship-Ediso
1:38.58
3
33
Relay Team
Parkland
1:38.64
6
34
Relay Team
Quince Orchard
1:40.37
7
35
Relay Team
Brookville
1:40.67
9
36
Relay Team
Spotswood
1:40.70
7
37
Relay Team
Rustburg
1:40.75
8
38
Relay Team
Walt Whitman
1:41.41
5
39
Relay Team
Rockbridge Count
1:41.87
9
40
Relay Team
Sherwood
1:41.97
8
41
Relay Team
Tuscarora
1:42.61
4
42
Relay Team
Auburn
1:43.63
9
43
Relay Team
Damascus
1:44.77
7
--
Relay Team
Oxon Hill
DNF
3
--
Relay Team
Glenn Allen
DNF
4
--
Relay Team
Henry A Wise
DQ
1
--
Relay Team
Jefferson Forest
DQ
9
--
Relay Team
Winston Churchil
DQ
4
--
Relay Team
Christiansburg
DQ
6
--
Relay Team
DuVal
DQ
6
--
Relay Team
Charlotte Countr
DQ
7
--
Relay Team
Blacksburg
DQ
7
--
Relay Team
Frederick Dougla
DQ
2
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
T C Williams
3:24.82
3
2
Relay Team
Bowie
3:25.48
1
3
Relay Team
Wakefield
3:25.62
1
4
Relay Team
Blacksburg
3:27.15
2
5
Relay Team
Paint Branch
3:27.49
3
6
Relay Team
DeMatha Catholic
3:27.59
1
7
Relay Team
Archbishop Carro
3:27.96
2
8
Relay Team
Henry A Wise
3:28.00
2
9
Relay Team
Suitland
3:28.69
2
10
Relay Team
West Springfield
3:28.82
10
11
Relay Team
Eleanor Roosevel
3:29.25
2
12
Relay Team
Asheville
3:29.81
5
13
Relay Team
Midlothian
3:31.03
4
14
Relay Team
Deep Run
3:31.39
5
15
Relay Team
Central-PG
3:31.45
5
16
Relay Team
E C Glass
3:31.53
3
17
Relay Team
Glenn Allen
3:32.01
10
18
Relay Team
Butler
3:32.14
3
19
Relay Team
Oakdale
3:32.41
7
20
Relay Team
Catoctin
3:32.42
7
21
Relay Team
Christiansburg
3:32.46
6
22
Relay Team
Laurel
3:32.65
3
23
Relay Team
Amherst County
3:34.41
4
24
Relay Team
Largo
3:34.48
1
25
Relay Team
John F Kennedy
3:34.52
10
26
Relay Team
Atlee
3:34.60
5
27
Relay Team
George C Marshal
3:34.62
9
28
Relay Team
Cosby
3:34.70
5
29
Relay Team
Frederick Dougla
3:35.06
1
30
Relay Team
Roosevelt
3:35.87
4
31
Relay Team
ZB Vance
3:35.89
10
32
Relay Team
Lloyd C Bird
3:36.23
3
33
Relay Team
Liberty (Bealeto
3:36.74
7
34
Relay Team
Tuscarora
3:37.10
6
35
Relay Team
Urbana
3:37.60
7
36
Relay Team
Walter Johnson
3:37.84
7
37
Relay Team
Western Albemarl
3:38.83
6
38
Relay Team
Quince Orchard
3:38.94
6
39
Relay Team
Kempsville
3:39.29
7
40
Relay Team
Dunbar
3:40.03
1
41
Relay Team
Sherwood
3:41.20
9
42
Relay Team
Patrick County
3:41.55
8
43
Relay Team
Thomas A Edison
3:41.55
4
44
Relay Team
Parkland
3:42.06
8
45
Relay Team
Fluvanna County
3:48.24
8
46
Relay Team
Friendship-Ediso
3:49.17
10
47
Relay Team
Spotswood
3:50.46
9
48
Relay Team
Auburn
3:53.42
8
49
Relay Team
Charlotte Countr
3:53.79
8
50
Relay Team
Walt Whitman
3:54.81
4
51
Relay Team
Marion
3:56.64
8
--
Relay Team
Oxon Hill
DQ
2
--
Relay Team
DuVal
DQ
6
--
Relay Team
Patrick Henry (R
DQ
4
--
Relay Team
Riverdale Baptis
DQ
6
--
Relay Team
Clarksburg
DQ
5
Mens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Blacksburg
7:51.58
1
2
Relay Team
Bowie
8:05.18
1
3
Relay Team
Deep Run
8:07.27
1
4
Relay Team
West Springfield
8:11.72
1
5
Relay Team
Lake Braddock Se
8:14.45
1
6
Relay Team
Quince Orchard
8:16.45
2
7
Relay Team
Paint Branch
8:20.76
1
8
Relay Team
E C Glass
8:22.05
2
9
Relay Team
Albemarle
8:25.81
1
10
Relay Team
Catoctin
8:26.41
2
11
Relay Team
Walter Johnson
8:28.44
2
12
Relay Team
Asheville
8:28.78
2
13
Relay Team
Oxon Hill
8:30.40
2
14
Relay Team
DeMatha Catholic
8:32.49
1
15
Relay Team
Western Albemarl
8:32.58
1
16
Relay Team
Cosby
8:32.72
3
17
Relay Team
Clarksburg
8:34.03
2
18
Relay Team
Thomas A Edison
8:36.74
2
19
Relay Team
Millbrook
8:40.55
3
20
Relay Team
Turner Ashby
8:40.79
3
21
Relay Team
J. E. B. Stuart
8:41.29
3
22
Relay Team
Kettle Run
8:41.96
3
23
Relay Team
Christiansburg
8:45.75
4
24
Relay Team
Sherwood
8:50.57
4
25
Relay Team
Butler
8:51.46
3
26
Relay Team
Laurel
8:51.58
3
27
Relay Team
Walt Whitman
8:52.99
4
28
Relay Team
Largo
8:53.87
3
29
Relay Team
Patrick Henry (R
8:54.67
3
30
Relay Team
Rockbridge Count
8:57.12
4
31
Relay Team
Winston Churchil
8:59.14
4
32
Relay Team
Rustburg
9:09.88
4
33
Relay Team
Fluvanna County
9:19.63
4
34
Relay Team
Auburn
9:21.97
4
35
Relay Team
John F Kennedy
9:32.43
3
36
Relay Team
Floyd County
9:32.82
4
37
Relay Team
Archbishop Carro
10:03.37
3
--
Relay Team
Glenn Allen
DQ
2
--
Relay Team
Central-PG
DQ
4
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Zajac, Matthew
12
E C Glass
57-00.50
(17.39m)
1
2
Manning, Rashad
11
Riverdale Baptis
56-11.00
(17.35m)
1
3
Logan, Brady
11
Woodberry Forest
56-10.00
(17.32m)
1
4
Bowling, Anthony
12
Marion
56-07.25
(17.25m)
1
5
McKenny, Collin
12
Huntingtown
55-08.00
(16.97m)
1
6
Powell, Tyler
12
Cosby
54-07.50
(16.65m)
1
7
Sipe, Colin
12
Urbana
54-05.00
(16.59m)
1
8
Fenton, Jordan
11
Christiansburg
52-10.00
(16.10m)
1
9
Propst, Jordan
12
Marion
52-07.50
(16.04m)
1
10
Johnson, Devonte
12
Paint Branch
50-01.50
(15.28m)
1
11
Warren, Michael
11
Midlothian
50-00.50
(15.25m)
1
12
Friday, Garrett
12
Oakdale
49-10.50
(15.20m)
1
13
Agaruwa, Banks
12
Eleanor Roosevel
48-09.00
(14.86m)
1
14
Woods, Cameron
12
West Springfield
48-01.00
(14.66m)
1
15
Hinkley, Michael
12
Auburn
47-06.00
(14.48m)
1
16
Thorne, Reginald
12
T C Williams
46-03.00
(14.10m)
1
17
Vernick, Noah
11
Quince Orchard
45-08.25
(13.93m)
1
18
Griffey, Evan
12
Atlee
45-05.00
(13.84m)
1
19
Payne, Nick
11
Deep Run
45-04.75
(13.84m)
1
20
Gray, Dominick
12
Largo
45-04.25
(13.82m)
1
21
Nelson, Julian
11
Archbishop Carro
45-01.50
(13.75m)
1
22
Reynolds, James
12
Pulaski County
43-09.00
(13.34m)
1
23
Long, Ryan
12
Hanover
43-00.50
(13.12m)
1
24
McGuin, Robert
10
Liberty (Bealeto
40-03.25
(12.27m)
1
25
Solomon, Jarel
12
DuVal
37-03.00
(11.35m)
1
--
Key, Deiondre
12
Fluvanna County
FOUL
(--)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Holdren, Cameron
12
Liberty Christia
6-06.00
(1.98m)
1
2
Seals, John
12
West Springfield
6-06.00
(1.98m)
1
3
Tyson, Nate
11
Asheville
6-04.00
(1.93m)
1
4
Kendall, Will
12
Midlothian
6-02.00
(1.88m)
1
5
Hilliary, Josh
12
Woodberry Forest
6-00.00
(1.83m)
1
6
Franklin, Jamario
12
Amherst County
5-10.00
(1.78m)
1
7
Muldoon, Mackenzie
12
Christiansburg
5-10.00
(1.78m)
1
8
Adedeji, Matthew
12
Clarksburg
5-10.00
(1.78m)
1
8
Reynolds, Trymel
12
Dunbar
5-10.00
(1.78m)
1
8
Burke, Jacob
10
Radford
5-10.00
(1.78m)
1
--
Sexton, Tyler
11
Spotswood
NH
(--)
1
--
Mosley, Bryce
12
I C Norcom
NH
(--)
1
--
Lacy, Corey
11
J. E. B. Stuart
NH
(--)
1
--
Lee, Devin
12
Rockbridge Count
NH
(--)
1
--
Czajkowski, Billy
12
Oakdale
NH
(--)
1
--
Rice, Corey
12
Catoctin
NH
(--)
1
--
Hinson, John
12
Blacksburg
NH
(--)
1
--
Timmerman, Kyle
10
Cave Spring
NH
(--)
1
--
Johnson, Shawn
12
Deep Run
NH
(--)
1
--
Warren, T.J.
11
Atlee
NH
(--)
1
--
White, Samuel
12
James Hubert Bla
NH
(--)
1
--
Wells, Josiah
12
Lafayette
NH
(--)
1
--
young IV, john
12
Central-PG
NH
(--)
1
--
Anderson, KaShawn
11
Fluvanna County
NH
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Holdren, Cameron
12
Liberty Christia
22-06.00
(6.86m)
nwi
1
2
Taylor, Marcus
11
Highland Springs
22-03.00
(6.78m)
nwi
1
3
Cook, Devon
12
Brookville
21-07.00
(6.58m)
nwi
1
4
Tyson, Noah
11
Asheville
21-05.00
(6.53m)
nwi
1
5
Booth, Malique
10
T C Williams
21-04.00
(6.50m)
nwi
1
6
Bratton, O'Quan
12
ZB Vance
21-01.00
(6.43m)
nwi
1
7
Sims, Ryan
12
Blacksburg
20-05.00
(6.22m)
nwi
1
7
Muldoon, Mackenzie
12
Christiansburg
20-05.00
(6.22m)
nwi
1
9
Jones, Justin
12
Clover Hill
20-04.00
(6.20m)
nwi
1
10
Harley, Raquan
12
E C Glass
20-01.00
(6.12m)
nwi
1
11
Lucas-Roscoe, Gregory
11
Thomas A Edison
19-11.00
(6.07m)
nwi
1
12
Harris, Marcus
12
Riverdale Baptis
19-10.00
(6.05m)
nwi
1
13
Spagnoletti, Anthony
11
Liberty (Bealeto
19-09.00
(6.02m)
nwi
1
13
Lawson, Logan
11
Auburn
19-09.00
(6.02m)
nwi
1
13
Rice, Cristian
12
George C Marshal
19-09.00
(6.02m)
nwi
1
16
Vandyke, Jesse
12
Fluvanna County
19-03.00
(5.87m)
nwi
1
16
Jones, Dorian
11
Quince Orchard
19-03.00
(5.87m)
nwi
1
18
Li, James
12
Bullis
19-02.00
(5.84m)
nwi
1
19
Kamara, Nabieu
11
Henry A Wise
18-11.00
(5.77m)
nwi
1
20
Mushero, Warren
10
J. E. B. Stuart
18-10.00
(5.74m)
nwi
1
20
Parker, Aaron
12
Cosby
18-10.00
(5.74m)
nwi
1
20
abi, afolahon
12
Central-PG
18-10.00
(5.74m)
nwi
1
23
Brown, Marcus
12
Staunton River
18-06.00
(5.64m)
nwi
1
24
rowe, nathaniel
11
Walter Johnson
18-02.00
(5.54m)
nwi
1
25
Blevins, Riley
11
Marion
18-00.00
(5.49m)
nwi
1
26
Taylor, Calvin
09
Bowie
17-06.00
(5.33m)
nwi
1
27
Garrison, Maurice
09
William Fleming
17-02.00
(5.23m)
nwi
1
--
Rosson, Ty
12
Spotswood
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Rowley, Tyquan
12
Highland Springs
47-04.00
(14.43m)
nwi
1
2
Tyson, Noah
11
Asheville
46-04.00
(14.12m)
nwi
1
3
McGuyver, Mekhi
11
Asheville
46-02.00
(14.07m)
nwi
1
4
Cook, Devon
12
Brookville
45-05.00
(13.84m)
nwi
1
5
Deane, Aaron
12
E C Glass
44-05.00
(13.54m)
nwi
1
6
Spagnoletti, Anthony
11
Liberty (Bealeto
44-03.00
(13.49m)
nwi
1
7
Jones, Dorian
11
Quince Orchard
42-00.00
(12.80m)
nwi
1
8
Rice, Cristian
12
George C Marshal
41-09.00
(12.73m)
nwi
1
9
Kim, Andrew
12
Blacksburg
41-08.00
(12.70m)
nwi
1
10
Moore, Josh
12
Christiansburg
41-04.00
(12.60m)
nwi
1
11
Harris, Marcus
12
Riverdale Baptis
41-02.00
(12.55m)
nwi
1
12
Reynolds, Trymel
12
Dunbar
41-00.00
(12.50m)
nwi
1
13
Bruce, Karel
11
Fluvanna County
39-07.00
(12.07m)
nwi
1
14
Sapu, Ghyslain
11
Independence
39-01.00
(11.91m)
nwi
1
15
Osafo, Jesse
11
J. E. B. Stuart
38-09.00
(11.81m)
nwi
1
16
Taylor, Calvin
09
Bowie
38-08.00
(11.79m)
nwi
1
16
Laws, Jabari
09
Henry A Wise
38-08.00
(11.79m)
nwi
1
18
abi, afolahon
12
Central-PG
38-02.00
(11.63m)
nwi
1
19
Jackson, Christopher
12
Urbana
38-00.00
(11.58m)
nwi
1
20
Garrison, Maurice
09
William Fleming
37-05.00
(11.40m)
nwi
1
21
Li, James
12
Bullis
37-02.00
(11.33m)
nwi
1
--
Sampson, Todd
12
Oxon Hill
FOUL
(--)
nwi
1
--
Rodgers, Josh
12
Spotswood
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Simpson, Bryce
11
Atlee
14-06.00
(4.42m)
1
1
Seo, Joseph
12
Woodberry Forest
14-06.00
(4.42m)
1
3
Curvos, Carlos
12
Amherst County
14-00.00
(4.27m)
1
4
Rider, Caleb
11
Western Albemarl
14-00.00
(4.27m)
1
5
Foley, Ben
11
Woodberry Forest
13-00.00
(3.96m)
1
6
Cridlin, Aaron
11
Christiansburg
12-06.00
(3.81m)
1
7
Thompson, Jake
12
Western Albemarl
12-06.00
(3.81m)
1
8
Clewis, Jacob
12
Butler
12-06.00
(3.81m)
1
11
Cummings, David
11
James River (Buc
12-00.00
(3.66m)
1
9
Garrett, Dylon
12
Fluvanna County
12-00.00
(3.66m)
1
9
McLean, Blake
11
Douglas Freeman
12-00.00
(3.66m)
1
--
Briehl, Krister
12
Albemarle
NH
(--)
1
--
Diaz, Christian
12
Urbana
NH
(--)
1
Womens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Collins, Shania
12
Huntingtown
06.98
nwi
1
2
Sam, Martha
11
James Hubert Bla
07.18
nwi
1
3
Sherman, Katlin
11
Parkland
07.23
nwi
1
4
Morris, Latrice
11
Heritage (Lynchb
07.30
nwi
1
5
Brown, Toni
12
Milford Mill
07.32
nwi
1
6
Bateman, Zakiya
12
E C Glass
07.37
nwi
1
7
Towe, Morgan
10
Kempsville
07.38
nwi
1
8
Griffin, India
12
Henry A Wise
07.42
nwi
1
Womens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Collins, Shania
12
Huntingtown
07.12
nwi
1
2
Sherman, Katlin
11
Parkland
07.19
nwi
11
3
Brown, Toni
12
Milford Mill
07.23
nwi
10
4
Sam, Martha
11
James Hubert Bla
07.28
nwi
2
5
Morris, Latrice
11
Heritage (Lynchb
07.36
nwi
9
6
Towe, Morgan
10
Kempsville
07.37
nwi
7
7
Bateman, Zakiya
12
E C Glass
07.38
nwi
4
8
Griffin, India
12
Henry A Wise
07.38
nwi
8
9
Woods, Lauren
11
Sherwood
07.39
nwi
1
10
Lewis, Kyla
11
Bullis
07.41
nwi
2
11
Snipes, Gabrielle
12
King's Fork
07.42
nwi
10
12
Foday, Mary
10
Central-PG
07.42
nwi
8
13
Hanks, Micah
12
Tabb
07.43
nwi
3
14
Freeman, Dnia
10
Riverdale Baptis
07.44
nwi
7
15
Harris, Syanni
09
Atlee
07.44
nwi
6
16
Miller, Caitlin
12
Tuscarora
07.47
nwi
2
17
Hargrove, Sade
11
Glenn Allen
07.48
nwi
7
18
Young, Diana
12
Clover Hill
07.51
nwi
8
19
Magruder, Stephnie
11
Largo
07.53
nwi
6
20
Lareya, Rachel
11
John F Kennedy
07.53
nwi
11
21
Magwood, Latrease
10
Bowie
07.53
nwi
3
22
Nicely, Rachel
10
William Byrd
07.57
nwi
4
23
Coleman, Emma
12
Winston Churchil
07.57
nwi
6
24
Robinson, Brandi
11
Oxon Hill
07.57
nwi
7
25
Phillips, Adassa
11
Paint Branch
07.60
nwi
6
26
Blue, M'Kala
11
Midlothian
07.61
nwi
3
27
Robinson, Jasmine
11
Elizabeth Seton
07.63
nwi
6
28
Washington, Zhane
11
Urbana
07.65
nwi
7
29
Hardie, Taliah
10
Clarksburg
07.66
nwi
2
30
Hicks, Brittany
12
Glenn Allen
07.68
nwi
9
31
Seymour, Ashley
09
Quince Orchard
07.69
nwi
5
32
Hodge, Shayna
12
DuVal
07.72
nwi
11
33
McCarty, Katie
12
Marion
07.76
nwi
3
34
Melnicki, Mary Rose
12
Walter Johnson
07.77
nwi
10
35
McCracken, Alaina
10
Oakdale
07.77
nwi
7
36
Jones, Taylor
12
Staunton River
07.78
nwi
3
37
Gaines, Monique
12
Asheville
07.79
nwi
1
38
Nelson, Dominique
12
Liberty Christia
07.80
nwi
9
39
Hill, Jayla
12
Lloyd C Bird
07.81
nwi
1
39
Delborello, Mia
11
Damascus
07.81
nwi
9
41
Maye, Kemi
10
Archbishop Carro
07.81
nwi
5
42
Ratliff, Cassidy
12
Jefferson Forest
07.84
nwi
2
43
Tilley, Madeline
09
Brookville
07.85
nwi
4
44
Herman, Jasmine
10
Catoctin
07.88
nwi
5
45
Bruegmann, Sarah
09
Walt Whitman
07.89
nwi
1
46
Lamb, Savannah
10
Independence
07.89
nwi
8
47
Louk, sarah
09
Middletown
07.89
nwi
11
48
Jackson, Latrena
12
Thomas A Edison
07.91
nwi
11
49
Haddad, Brit
12
Walkersville
07.94
nwi
4
50
Moseley, Sydne
10
Cosby
07.94
nwi
6
51
McGowan, Bonnie
11
Northside
07.95
nwi
4
52
Lliso, Katelyn
12
Butler
07.95
nwi
9
53
Ware, Vina
12
Suitland
07.96
nwi
9
54
Gardner, Stephanie
09
Blacksburg
07.98
nwi
11
55
Bowden, Hannah
11
West Springfield
08.03
nwi
1
56
Norman, Jaela
10
Christiansburg
08.05
nwi
7
57
Heon, Nichole
09
Western Albemarl
08.06
nwi
8
58
Haislip, Avery
10
Fluvanna County
08.19
nwi
6
59
Larson, Cassandra
12
George C Marshal
08.20
nwi
11
60
Shannon, Natasha
12
Floyd County
08.33
nwi
5
61
Dickens, Amber
11
Friendship-Ediso
08.41
nwi
3
Womens 300m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Collins, Shania
12
Huntingtown
38.47
1
2
Glenn, Simone
12
Bullis
38.82
1
3
Williams, Ebony
11
Parkland
40.05
1
4
Morrison, Erin
11
Parkland
40.40
2
5
Alabi, Yinka
11
Milford Mill
41.22
2
6
Coleman, Emma
12
Winston Churchil
41.60
3
7
Saunders, Tierra
12
Northside
41.76
4
8
Graham, Ricca
12
Elizabeth Seton
41.83
2
9
Towe, Morgan
10
Kempsville
41.91
3
10
Truesdel, Kayla
12
Henry A Wise
41.98
5
11
Young, Diana
12
Clover Hill
42.19
4
12
Adebayo, Yusrah
11
Paint Branch
42.32
6
13
Ramsey, Lexus
12
Bowie
42.38
3
14
Williams, Bryana
12
Riverdale Baptis
42.41
4
15
Hendriksen, Elisa
11
Cosby
42.53
5
16
Pyles, Alexus
10
Clarksburg
42.66
3
17
Brown, Mya
12
William Fleming
42.67
5
18
Seymour, Ashley
09
Quince Orchard
42.73
6
19
Akobundu, Madeline
10
DuVal
42.86
7
20
Abdelmomin, Sahee
11
Damascus
42.92
7
21
Ward, JeMay
11
Wakefield
42.99
1
22
Winner, Kaleigh
11
Mount Vernon
43.04
4
23
Desimone, Jennifer
12
Middletown
43.13
6
24
Hanks, Micah
12
Tabb
43.42
1
25
Herman, Jasmine
10
Catoctin
43.56
6
26
Goodman, Jennifer
12
Largo
43.90
5
27
Manful, Bridgette
10
Laurel
43.98
4
28
Mummert, Eliza
12
Walkersville
44.10
8
29
Perry, Ava
10
Oxon Hill
44.61
10
30
McCracken, Alaina
10
Oakdale
44.82
8
31
Lee, Claire
10
Jefferson Forest
44.88
7
32
Honeycutt, Caroline
12
Blacksburg
45.01
6
33
Bessier, Megan
12
Liberty (Bedford
45.12
9
34
Idler, Tenni
12
Walter Johnson
45.18
7
35
Muchemenyi, Thando
09
George C Marshal
45.19
7
36
Walters, Glenn
12
Glenn Allen
45.25
8
37
McCarty, Katie
12
Marion
45.32
9
38
Grabowski, Abby
09
Urbana
45.33
8
39
Martin, Logan
12
Patrick County
45.63
8
40
Jones, Monycea
11
E C Glass
45.81
5
41
Wood, Tianna
12
Archbishop Carro
45.86
3
42
Martin, Alex
12
Amherst County
46.15
10
43
Stuart, Payton
10
Christiansburg
46.33
9
44
Ayres-Brown, Deborah
10
Western Albemarl
46.81
9
45
Belanger, Courtney
10
Rockbridge Count
47.36
10
46
DeVore, Rachel
11
Fluvanna County
47.40
10
47
Mckinney, Kelly
10
Spotswood
47.42
9
48
Goodson, Chandra
12
Floyd County
47.53
9
49
Shelton, Nisa
10
Suitland
48.56
5
50
Anega, Amivi
11
Central-PG
54.35
10
51
Shields, Meredith
10
Charlotte Countr
56.43
10
--
Moore, Sara
11
James Hubert Bla
FS
3
--
Gaines, Monique
12
Asheville
DQ
7
--
Walker, Nia
11
Eleanor Roosevel
DQ
6
--
Brown, Toni
12
Milford Mill
DQ
1
--
Brown, Mecca
12
Dunbar
DQ
2
Womens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Robinson, Tia
11
Wakefield
1:15.83
2
2
Freeland, London
12
Dunbar
1:16.72
1
3
McCarty, Madeleine
12
Floyd E Kellam
1:16.88
1
4
Williams, Taylor
11
Bowie
1:17.25
3
5
Daramola, Funmi
12
Paint Branch
1:17.63
2
6
Adesanya, Elizabeth
12
James Hubert Bla
1:17.67
5
7
Wiles, Kendell
12
Blacksburg
1:17.75
1
8
Beard, Lamia
Battlefield
1:17.78
2
9
Novak, Molly
12
Cosby
1:18.28
3
10
Jenkins, Ricole
12
Wakefield
1:18.32
2
11
Wheeler, Kacey
12
James Robinson S
1:18.41
2
12
Farrar, Devonni
12
Largo
1:18.49
1
13
Woods, Tiffany
11
Sherwood
1:18.73
6
14
Saunders, Tierra
12
Northside
1:18.91
3
15
Hill, Jasmine
12
Mount Vernon
1:19.07
1
16
Runge, Gabby
10
Midlothian
1:19.26
3
17
Amaefule, Adaeze
12
Milford Mill
1:19.48
2
18
Vital, Keren
12
Laurel
1:19.82
4
19
Johnson, Shauntell
11
E C Glass
1:20.02
3
20
Lewis, Lindsay
09
Bullis
1:20.21
4
21
Johnson, Vanessa
11
Elizabeth Seton
1:20.30
5
22
Wolfe, Zoe
12
Middletown
1:21.01
1
23
Nardone, Theresa
09
Poolesville Sr
1:21.59
6
24
Sheppard, Tirzah
11
Thomas A Edison
1:22.19
8
25
Logan, Julia
12
Clover Hill
1:22.25
4
26
Hauver, Maryellen
12
Walkersville
1:22.41
7
27
Woode, Denise
10
Damascus
1:22.45
7
28
Smith, Samantha
12
Patrick County
1:22.58
5
29
Lopez, Ana Martha
11
William Byrd
1:22.61
6
30
Bothwell, Kiera
09
West Springfield
1:22.92
5
31
Wright, Reyna
11
Walt Whitman
1:22.96
4
32
Gibbs, Erica
10
Eleanor Roosevel
1:22.99
7
33
Farley, Jamie
11
Oakdale
1:23.00
7
34
Mackey, Pia
11
Asheville
1:23.12
5
35
Thillairajah, Anna
11
George C Marshal
1:23.55
6
36
Shearon, Logan
10
Atlee
1:24.49
9
37
Brown, Margot
09
Deep Run
1:24.49
7
38
Davis, Tiffani
10
Walter Johnson
1:25.79
6
39
Rhodes, Tara
09
Winston Churchil
1:25.85
9
40
Schrank, McKenzie
11
Millbrook
1:26.21
6
41
Williams, Robin
12
John F Kennedy
1:26.21
9
42
McCloskey, Shea
10
Clarksburg
1:26.33
8
43
Chenault, Courtney
11
Hanover
1:26.52
8
44
Skowronski, Camryn
09
Catoctin
1:26.74
9
45
Pauli, Rachel
10
Christiansburg
1:26.99
7
46
Edwards, Carter
10
Jefferson Forest
1:27.08
5
47
Barry, Lauren
11
Lord Botetourt
1:28.24
9
48
Allen, Maddie
10
Spotswood
1:28.29
10
49
Blevins, Kalyn
09
Marion
1:28.37
8
50
Ampley, Rachel
11
Suitland
1:29.47
8
51
Colbert, Laura
11
Archbishop Carro
1:29.76
8
52
Wood, Helen
12
Fluvanna County
1:30.37
10
53
McKenzie, Kristian
09
Oxon Hill
1:31.01
10
54
Vandergriff, Shelby
09
Glenn Allen
1:31.38
10
55
Koonce, Kamari
11
Central-PG
1:31.74
10
56
Elrod, Sierra
12
Rockbridge Count
1:35.84
9
--
Spigner, Myshale
12
Parkland
DNF
4
--
Ward, Samaria
10
Riverdale Baptis
DQ
4
Womens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Shupe, Alyssa
11
Jefferson Forest
2:58.31
1
2
Grove, Ellison
12
Battlefield
2:58.52
1
3
Scott, Nichelle
12
Lloyd C Bird
3:00.46
1
4
Roche, Katie
12
Lake Braddock Se
3:03.17
1
5
Goff, Nicole
12
Grafton
3:03.28
1
6
Kennedy, Katie
12
West Springfield
3:03.78
1
7
Carte, Kyla
12
Battlefield
3:03.87
1
8
Carrington, Holly
10
E C Glass
3:04.26
1
9
Henson, Harper
10
Cosby
3:04.74
3
10
Wolfe, Zoe
12
Middletown
3:06.19
1
11
Kowalk, Charlotte
10
Oakdale
3:07.13
2
12
Noall, Lucie
11
Clarksburg
3:07.36
1
13
Hodge, Olivia
10
Blacksburg
3:08.01
2
14
McElrath, Anna
12
Independence
3:08.72
2
15
Ollivierre, Brittany
10
Wakefield
3:09.29
2
16
Sadler, Annie
12
Hanover
3:09.29
1
17
McPhail, Darby
12
William Byrd
3:10.24
2
18
Murphy, Emily
10
Walter Johnson
3:10.34
3
19
Larson, Denise
11
Poolesville Sr
3:13.34
2
20
Brown, Taylor
11
Liberty (Bealeto
3:14.55
3
21
Corbitt, Emma
11
Deep Run
3:15.86
4
22
Weinreich, Jessica
12
Winston Churchil
3:15.92
2
23
Cartier, Naomi
10
Asheville
3:16.07
3
24
Gardner, Katie
12
Atlee
3:16.41
2
25
Robelen, Caroline
09
Glenn Allen
3:17.53
4
26
Mc Donald, Grace
12
Sherwood
3:17.96
3
27
Jackson, English
10
Spotswood
3:18.56
2
28
Tucker, Kayla
11
Riverdale Baptis
3:19.29
3
29
Sarro, Maddie
10
Urbana
3:19.91
3
30
Martin, Olivia
12
George C Marshal
3:23.35
1
31
Fauntroy, Nalo
12
Dunbar
3:23.71
3
32
Barber, Jasmine
10
Bowie
3:23.78
2
33
Gupta, Ellen
12
Walkersville
3:24.12
3
34
Hamric, Erin
12
Pulaski County
3:24.28
4
35
Comming, Mary
11
Eleanor Roosevel
3:24.50
3
36
Mertens, Kimberly
12
Mount Vernon
3:26.16
3
37
Simpson, Malia
09
Boonsboro
3:29.37
4
38
White, McKenzie
09
Rockbridge Count
3:29.92
4
39
Jones, Bria
12
Largo
3:33.55
3
40
Demarais, Megan
12
Catoctin
3:33.87
3
41
Stokes, Mercedes
12
Central-PG
3:37.86
4
42
Bennet, Shianne
10
Oxon Hill
3:41.00
4
43
Wagoner, Lexy
11
Patrick County
3:41.50
4
44
Abell, Katie
11
Rustburg
3:44.39
4
45
Bossong, Bridget
10
Fluvanna County
3:50.61
4
--
Durham, Kayla
10
Suitland
DNF
4
--
Martingayle, Doria
09
Princess Anne
DNF
2
Womens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Birnbaum, Kate
12
Cosby
5:06.97
1
2
Wright, Haley
10
Boonsboro
5:12.60
1
3
Grasberger, Katt
12
Atlee
5:19.03
1
4
Walter, Lela
11
Walt Whitman
5:19.62
1
5
Pennello, Chelsie
12
Poolesville Sr
5:21.91
2
6
Lane, Jessi
12
Oakdale
5:22.77
1
7
Keller, Keirnan
11
Walter Johnson
5:23.80
1
8
Douma, Nicole
12
Fluvanna County
5:27.04
1
9
O'Connor, Kate
10
William Byrd
5:27.35
2
10
Marin, Samantha
09
Blacksburg
5:28.78
2
11
Schreiber, Regina
12
Quince Orchard
5:30.20
2
12
Decarmo, Kami
10
E C Glass
5:31.02
2
13
Brown, Taylor
11
Liberty (Bealeto
5:31.32
2
14
McElrath, Anna
12
Independence
5:31.59
1
15
Moerk, Hannah
12
East Forsyth
5:33.41
1
16
Sadler, Annie
12
Hanover
5:34.95
1
17
Sheffield, Laurel
12
Rockbridge Count
5:35.58
2
18
May, Abby
11
Jefferson Forest
5:37.12
2
19
Smith, Sarah
10
George C Marshal
5:37.30
1
20
Levitch, Patterson
09
Midlothian
5:37.83
1
21
Lorenzoni, Annie
11
Western Albemarl
5:39.41
2
22
Thornberg, Emma
12
Battlefield
5:40.40
2
23
Knowles, Bailey
11
Christiansburg
5:40.78
2
24
Kwaschyn, Melanie
09
Deep Run
5:43.50
2
25
Webster, Julien
09
Catoctin
5:44.87
3
26
Boggan, Breanna
12
Winston Churchil
5:45.14
2
27
Delfino, Angela
10
Wakefield
5:46.65
1
28
Winklbauer, Kelly
11
Urbana
5:50.53
3
29
Roshitsh, Kaley
12
Lord Botetourt
5:54.28
3
30
Claudio, Celeste
10
T C Williams
5:54.65
2
31
Palmore, Meredith
10
Kettle Run
5:56.63
3
32
Waever, Zari
10
Bowie
5:56.66
3
33
Roscoe, Rebekah
11
Floyd County
5:56.85
3
34
Hubbard, Emma
10
Patrick County
5:57.28
3
35
Gaughran, Angelica
09
Thomas A Edison
6:04.67
3
36
Ashley, Erin
11
Walkersville
6:06.22
3
37
Strokis, Madeleine
10
Damascus
6:08.18
3
38
Yang, Joohee
09
Spotswood
6:08.51
3
39
Yarbrough, Jimmica
11
Suitland
6:18.42
3
40
Allen, Alyson
09
Eleanor Roosevel
6:23.13
3
41
Shelby, Jaya
11
Largo
6:28.18
3
Womens Mile
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Alcorta, Caroline
12
West Springfield
4:49.71
1
2
Christian, Hannah
12
Lake Braddock Se
5:02.43
1
3
Angermeier, Bonnie
11
Blacksburg
5:02.67
1
4
Fleming, Jenn
11
Blacksburg
5:03.56
1
5
Beatty, Emily
11
Blacksburg
5:05.81
1
6
Grams, Meggan
11
Boonsboro
5:08.65
1
7
Greengrass, Rebekah
11
Panther Creek
5:09.07
1
8
Severe, Clare
11
Walt Whitman
5:09.48
1
9
Ewing Nelson, Clair
12
Blacksburg
5:10.18
1
10
Taylor, Annie
11
Western Albemarl
5:13.78
1
11
Sperry , Katie
12
Glenn Allen
5:15.42
1
12
Srour, Lucy
11
Winston Churchil
5:15.58
1
13
Fortner, Katie
12
Cave Spring
5:17.67
1
Womens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Angermeier, Bonnie
11
Blacksburg
10:45.00
1
2
Ewing Nelson, Clair
12
Blacksburg
10:53.16
1
3
Davidson, Libby
09
E C Glass
11:00.63
1
4
Mulhern, Emily
10
Urbana
11:02.08
1
5
Saunders, Erin
11
Jefferson Forest
11:03.09
1
6
Taylor, Annie
11
Western Albemarl
11:22.24
1
7
Genuario, Katie
12
West Potomac
11:22.49
1
8
Bloxom, Rachel
11
Grafton
11:25.88
1
9
Elam, Jordan
09
Cosby
11:26.77
2
10
Beautz, Claire
11
Poolesville Sr
11:31.18
1
11
Schreiber, Regina
12
Quince Orchard
11:35.54
2
12
Bavin, Scarlett
12
Atlee
11:38.49
2
13
McPhail, Darby
12
William Byrd
11:38.57
1
14
Bukharin, Irina
12
Walter Johnson
11:40.76
2
15
Harding, Helena
12
Hidden Valley
11:43.40
2
16
Douma, Nicole
12
Fluvanna County
11:55.14
2
17
Sheffield, Laurel
12
Rockbridge Count
11:57.91
2
18
Suarez, Ana
11
West Springfield
12:03.90
2
19
Whitt, Brittney
12
Midlothian
12:04.18
1
20
Taye, Bethlehem
10
Paint Branch
12:09.71
2
21
Hutchens, Adrienne
11
Patrick County
12:17.08
2
22
Peloff, Maddie
10
Sherwood
12:18.82
3
23
Dibella, Claire
11
Oakdale
12:22.39
3
24
O'Connor, Erin
10
Walt Whitman
12:23.35
2
25
Fagan, Rebecca
09
Glenn Allen
12:26.40
2
26
Kleyman, Paula
11
Winston Churchil
12:27.48
3
27
Janc, Molly
11
Catoctin
12:29.22
3
28
Alvis, Morgan
11
Rustburg
12:40.21
3
29
Tailor, Seema
12
Patrick Henry (R
12:47.79
3
30
Mordorff, Holly
11
Clarksburg
12:55.58
3
31
Hatcher, Laruen
09
Cave Spring
12:57.44
3
32
Lanoue, Allison
11
Spotswood
12:59.85
3
33
Wesolowski, Rachael
09
Deep Run
13:14.64
3
34
Chenault, Courtney
11
Hanover
13:20.19
3
35
Phillips, Sarah
11
Floyd County
13:40.39
3
Womens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Sullivan, Maggie
12
Boonsboro
08.28
nwi
1
2
Mowoe, Mary
12
Tuscarora
08.30
nwi
1
3
Pyles, Alexus
10
Clarksburg
08.35
nwi
1
4
Spencer, Medinah
12
Milford Mill
08.65
nwi
1
5
Lowe, India
11
Atlee
08.72
nwi
1
6
Johnson, Lajasia
10
Cosby
08.79
nwi
1
7
Haynesworth, Leila
10
Hanover
08.85
nwi
1
8
Babashak, Alice
11
Midlothian
09.04
nwi
1
Womens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Pyles, Alexus
10
Clarksburg
08.47
nwi
7
2
Spencer, Medinah
12
Milford Mill
08.52
nwi
6
3
Mowoe, Mary
12
Tuscarora
08.54
nwi
3
4
Sullivan, Maggie
12
Boonsboro
08.58
nwi
8
5
Lowe, India
11
Atlee
08.59
nwi
5
6
Johnson, Lajasia
10
Cosby
08.62
nwi
5
7
Babashak, Alice
11
Midlothian
08.66
nwi
2
8
Haynesworth, Leila
10
Hanover
08.71
nwi
6
9
Hale, Nateja
11
Parkland
08.74
nwi
1
10
Holton, Kennedy
12
Elizabeth Seton
08.80
nwi
7
11
Alabi, Yinka
11
Milford Mill
08.84
nwi
4
12
Stultz, Abby
11
Oakdale
08.89
nwi
4
13
Lipka, Michelle
12
West Springfield
08.91
nwi
3
14
Stevens, Alliyah
11
Mount Vernon
08.94
nwi
4
15
Parker, Taylor
10
Dunbar
08.94
nwi
4
16
Brown, Mya
12
William Fleming
09.03
nwi
3
17
Oliver, Genesis
11
Bowie
09.07
nwi
8
18
Gloss, Claire
11
Battlefield
09.17
nwi
2
19
Anderson, Tylesha
11
Heritage (Lynchb
09.22
nwi
1
20
Schrank, McKenzie
11
Millbrook
09.26
nwi
8
21
Caputo, Andrea
11
Damascus
09.36
nwi
6
22
Taylor, Brittany
12
Urbana
09.36
nwi
8
23
Silva, Sabrina
11
Winston Churchil
09.40
nwi
1
24
Kinney, Sadie
12
Glenn Allen
09.44
nwi
7
25
Chaillo Lizarra, Martha
11
George C Marshal
09.50
nwi
2
26
Riley, Tara
10
Midlothian
09.52
nwi
6
27
Hodge, Shayna
12
DuVal
09.57
nwi
7
28
Brown, Aysia
11
E C Glass
09.69
nwi
4
29
Diggs, Jasmine
11
Paint Branch
09.80
nwi
6
30
Stewart, Jhanelle
11
John F Kennedy
09.89
nwi
1
31
Kirby, Courtney
11
Catoctin
10.07
nwi
8
32
Mazur, Hayley
11
Sherwood
10.27
nwi
8
33
Collins, Sydney
12
Walter Johnson
10.37
nwi
2
34
Martin, Erin
12
Cave Spring
10.49
nwi
7
35
Richardson, Taylor
11
Marion
10.58
nwi
6
36
Dodd, Ashley
12
Walkersville
10.70
nwi
6
37
Maye, Kemi
10
Archbishop Carro
10.74
nwi
3
38
Trussell, Kameryn
10
Suitland
10.79
nwi
7
39
Bowden, Hannah
11
West Springfield
14.61
nwi
7
--
Desimone, Jennifer
12
Middletown
DNF
nwi
8
Womens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Parkland
1:40.42
1
2
Relay Team
Wakefield
1:41.53
1
3
Relay Team
Bullis
1:43.00
1
4
Relay Team
Paint Branch
1:44.40
2
5
Relay Team
Bowie
1:44.98
1
6
Relay Team
James Hubert Bla
1:45.09
2
7
Relay Team
Dunbar
1:45.30
1
8
Relay Team
Milford Mill
1:45.45
1
9
Relay Team
E C Glass
1:46.68
3
10
Relay Team
Largo
1:47.02
3
11
Relay Team
Atlee
1:47.21
2
12
Relay Team
Henry A Wise
1:47.65
2
13
Relay Team
Cosby
1:47.75
3
14
Relay Team
Mount Vernon
1:47.99
3
15
Relay Team
James Robinson S
1:48.14
3
16
Relay Team
Midlothian
1:48.37
3
17
Relay Team
Damascus
1:49.16
5
18
Relay Team
William Fleming
1:49.17
4
19
Relay Team
Walt Whitman
1:49.67
4
20
Relay Team
Heritage (Lynchb
1:49.81
5
21
Relay Team
Eleanor Roosevel
1:49.90
2
22
Relay Team
Glenn Allen
1:50.07
4
23
Relay Team
Oakdale
1:50.65
6
24
Relay Team
Middletown
1:50.74
5
25
Relay Team
John F Kennedy
1:50.88
7
26
Relay Team
Winston Churchil
1:51.26
4
27
Relay Team
Liberty (Bedford
1:52.34
7
28
Relay Team
Oxon Hill
1:52.36
5
29
Relay Team
Walkersville
1:52.84
6
30
Relay Team
Laurel
1:53.14
2
31
Relay Team
Walter Johnson
1:53.20
6
32
Relay Team
Central-PG
1:53.98
8
33
Relay Team
Blacksburg
1:54.06
8
34
Relay Team
Archbishop Carro
1:54.12
6
35
Relay Team
Butler
1:55.39
6
36
Relay Team
Fluvanna County
1:56.11
8
37
Relay Team
Christiansburg
1:56.22
8
38
Relay Team
George C Marshal
1:56.27
6
39
Relay Team
Clarksburg
1:56.60
5
40
Relay Team
Rustburg
1:58.04
7
41
Relay Team
Marion
2:02.24
7
42
Relay Team
Charlotte Countr
2:13.25
7
--
Relay Team
Western Albemarl
DQ
7
--
Relay Team
Tuscarora
DQ
5
--
Relay Team
Brookville
DQ
8
--
Relay Team
Amherst County
DQ
8
--
Relay Team
Sherwood
DQ
4
--
Relay Team
Suitland
DQ
4
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Milford Mill
3:48.60
1
2
Relay Team
Wakefield
3:53.02
1
3
Relay Team
Parkland
3:53.93
1
4
Relay Team
Dunbar
3:58.11
1
5
Relay Team
Bullis
3:59.15
1
6
Relay Team
Riverdale Baptis
4:00.51
1
7
Relay Team
Sherwood
4:02.93
3
8
Relay Team
Largo
4:05.20
3
9
Relay Team
Henry A Wise
4:05.58
2
10
Relay Team
E C Glass
4:06.04
3
11
Relay Team
Cosby
4:07.32
3
12
Relay Team
Bowie
4:08.52
2
13
Relay Team
Boonsboro
4:09.07
4
14
Relay Team
Blacksburg
4:09.72
2
15
Relay Team
Laurel
4:11.84
2
16
Relay Team
Walt Whitman
4:14.34
5
17
Relay Team
Walkersville
4:14.79
6
18
Relay Team
Deep Run
4:16.12
9
19
Relay Team
Thomas A Edison
4:16.37
6
20
Relay Team
Jefferson Forest
4:17.50
4
21
Relay Team
Oxon Hill
4:19.03
4
22
Relay Team
Catoctin
4:19.16
6
23
Relay Team
Oakdale
4:19.57
5
24
Relay Team
Western Albemarl
4:20.08
7
25
Relay Team
Damascus
4:20.19
3
26
Relay Team
George C Marshal
4:20.52
6
27
Relay Team
Winston Churchil
4:20.53
4
28
Relay Team
Asheville
4:21.14
5
29
Relay Team
Clarksburg
4:21.33
7
30
Relay Team
Walter Johnson
4:21.36
6
31
Relay Team
DuVal
4:21.92
5
32
Relay Team
Central-PG
4:22.00
8
33
Relay Team
Tuscarora
4:22.52
9
34
Relay Team
John F Kennedy
4:22.67
7
35
Relay Team
Middletown
4:22.80
4
36
Relay Team
Urbana
4:23.13
7
37
Relay Team
Butler
4:24.39
6
38
Relay Team
Atlee
4:25.42
5
39
Relay Team
Spotswood
4:26.10
8
40
Relay Team
Fluvanna County
4:27.18
9
41
Relay Team
Glenn Allen
4:28.93
7
42
Relay Team
Suitland
4:29.35
4
43
Relay Team
Christiansburg
4:32.01
8
44
Relay Team
Archbishop Carro
4:33.29
5
45
Relay Team
Rockbridge Count
4:34.50
8
46
Relay Team
Patrick County
4:36.46
8
47
Relay Team
Charlotte Countr
5:11.28
7
--
Relay Team
Paint Branch
DQ
2
--
Relay Team
James Hubert Bla
DQ
3
Womens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
West Springfield
9:27.54
1
2
Relay Team
Blacksburg
9:32.44
1
3
Relay Team
E C Glass
9:37.64
1
4
Relay Team
Walt Whitman
9:40.54
1
5
Relay Team
Poolesville Sr
9:41.84
1
6
Relay Team
Winston Churchil
9:43.44
1
7
Relay Team
Boonsboro
9:48.54
1
8
Relay Team
Atlee
9:50.44
1
9
Relay Team
Largo
9:58.27
2
10
Relay Team
Walter Johnson
10:00.51
2
11
Relay Team
Oakdale
10:02.34
1
12
Relay Team
Deep Run
10:07.46
2
13
Relay Team
Jefferson Forest
10:08.44
1
14
Relay Team
Grafton
10:10.56
2
15
Relay Team
Western Albemarl
10:13.55
3
16
Relay Team
Urbana
10:18.15
2
17
Relay Team
Middletown
10:21.14
2
18
Relay Team
Sherwood
10:23.50
2
19
Relay Team
Hidden Valley
10:24.16
2
20
Relay Team
Cosby
10:25.24
1
21
Relay Team
Catoctin
10:32.67
2
22
Relay Team
Walkersville
10:41.79
3
23
Relay Team
Spotswood
10:51.90
3
24
Relay Team
Asheville
10:52.94
3
25
Relay Team
Glenn Allen
11:03.98
3
26
Relay Team
Suitland
11:05.08
3
27
Relay Team
Clarksburg
11:05.24
2
28
Relay Team
Central-PG
11:06.56
3
29
Relay Team
Patrick County
11:16.94
3
30
Relay Team
Fluvanna County
11:18.16
3
31
Relay Team
Oxon Hill
11:33.98
3
32
Relay Team
Rustburg
11:43.47
3
33
Relay Team
Charlotte Countr
13:18.32
3
--
Relay Team
Bowie
DQ
2
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cause, Galissia
12
Battlefield
44-09.00
(13.64m)
1
2
Crump, Breonte
11
Hidden Valley
42-01.75
(12.85m)
1
3
Ababio, Claudia
12
Clarksburg
40-11.50
(12.48m)
1
4
Carter, Nicovia
12
Henry A Wise
39-05.75
(12.03m)
1
5
Ihekweme, Favor
12
Largo
37-06.75
(11.45m)
1
6
Doherty, Erin
12
Middletown
37-04.00
(11.38m)
1
7
Manago, Desha
12
Frederick Dougla
36-09.50
(11.21m)
1
8
Baker, Nia
11
Butler
36-02.75
(11.04m)
1
9
Logan, Amber
12
Huntingtown
36-00.75
(10.99m)
1
10
Beverly, Jourdyn
11
Elizabeth Seton
35-04.00
(10.77m)
1
11
Williams, Latasha
12
William Fleming
34-08.00
(10.57m)
1
12
hall, jasmyn
12
Suitland
34-06.00
(10.52m)
1
13
Jonjo, Jamillah
12
Quince Orchard
33-10.50
(10.33m)
1
14
Chilcoat, Betsy
12
Atlee
33-07.50
(10.25m)
1
15
Cummings, Lillie
12
Fort Defiance
33-00.75
(10.08m)
1
16
Poole, Shantara
11
Tuscarora
32-05.00
(9.88m)
1
17
Doores, Geneva
10
Kettle Run
32-03.25
(9.84m)
1
18
McCormick, Jazmin
12
Hanover
31-09.00
(9.68m)
1
19
Parker, Taylor
10
Dunbar
29-06.50
(9.00m)
1
20
Ferguson, Chloe
11
Walkersville
29-06.25
(9.00m)
1
21
Akers, Destiny
11
Christiansburg
29-04.25
(8.95m)
1
22
Harris, Channell
12
Heritage (Lynchb
28-10.50
(8.80m)
1
23
Moseley, Sydne
10
Cosby
26-04.00
(8.03m)
1
24
Haden, Emily
12
Fluvanna County
22-07.75
(6.90m)
1
25
Frazier, Aisha
09
Charlotte Countr
19-08.50
(6.01m)
1
26
McNeil, Tatiana
11
Archbishop Carro
19-06.00
(5.94m)
1
--
Dadkas, Jasmine
11
Blacksburg
ND
(--)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Grier-Spratley, Jenell
11
Thomas A Edison
5-06.00
(1.68m)
1
2
Stultz, Abby
11
Oakdale
5-04.00
(1.63m)
1
3
Dyke, Daja
12
E C Glass
5-02.00
(1.57m)
1
4
Logan, Julia
12
Clover Hill
5-00.00
(1.52m)
1
4
Lipka, Michelle
12
West Springfield
5-00.00
(1.52m)
1
4
Clements, Feilica
10
Middletown
5-00.00
(1.52m)
1
7
Hayes, Brianna
12
Matoaca
5-00.00
(1.52m)
1
8
McAdam, Naja
11
Clarksburg
4-10.00
(1.47m)
1
9
Holbrook, Maddie
11
Battlefield
4-10.00
(1.47m)
1
9
Garner, Lydia
10
Western Albemarl
4-10.00
(1.47m)
1
9
parker, crystal
12
Central-PG
4-10.00
(1.47m)
1
--
Briggs, Mara
11
Marion
NH
(--)
1
--
Hubbard, Kayla
12
Amherst County
NH
(--)
1
--
Silva, Gabriella
11
Winston Churchil
NH
(--)
1
--
Harrison, Nakayla
12
Jefferson Forest
NH
(--)
1
--
Farmer, Allasha
11
T C Williams
NH
(--)
1
--
Fulton, Emily
12
Cave Spring
NH
(--)
1
--
Hudson, Destiny
10
Largo
NH
(--)
1
--
McMahon, Erin
11
Blacksburg
NH
(--)
1
--
McCormick, Taylor
12
Hanover
NH
(--)
1
--
Sadler, Chelsea
11
Heritage (Lynchb
NH
(--)
1
--
Gullins, Angelina
10
Deep Run
NH
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Antoine, Javonne
12
Elizabeth Seton
17-10.75
(5.45m)
nwi
1
2
Hargrove, Sade
11
Glenn Allen
17-08.00
(5.38m)
nwi
1
3
Mumford, Ila
11
Parkland
17-05.50
(5.32m)
nwi
1
4
Chen, Fanny
12
Winston Churchil
17-05.00
(5.31m)
nwi
1
5
McNulty, Jackie
11
Oakdale
17-02.00
(5.23m)
nwi
1
6
Brown, Asia
11
William Fleming
16-10.25
(5.14m)
nwi
1
7
McCormick, Taylor
12
Hanover
16-06.75
(5.05m)
nwi
1
8
Shodiya, Elizabeth
10
Oxon Hill
16-06.00
(5.03m)
nwi
1
9
Cocton, Camille
12
Middletown
16-04.00
(4.98m)
nwi
1
10
Nelson, Dominique
12
Liberty Christia
16-01.50
(4.91m)
nwi
1
10
Akobundu, Madeline
10
DuVal
16-01.50
(4.91m)
nwi
1
12
Karimi, Ah Young
12
Eleanor Roosevel
16-01.00
(4.90m)
nwi
1
13
Tonsil, Lashanta
12
Boonsboro
15-10.75
(4.85m)
nwi
1
14
Wiggs, Jazmine
10
Bowie
15-05.75
(4.72m)
nwi
1
15
Hendriksen, Elisa
11
Cosby
15-05.50
(4.71m)
nwi
1
15
Fulton, Emily
12
Cave Spring
15-05.50
(4.71m)
nwi
1
17
Jones, Taylor
12
Staunton River
15-02.25
(4.63m)
nwi
1
18
Washington, Zhane
11
Urbana
15-02.00
(4.62m)
nwi
1
19
Lokos, Rebecca
11
Damascus
15-01.75
(4.62m)
nwi
1
20
Runge, Gabby
10
Midlothian
15-01.00
(4.60m)
nwi
1
21
Ford, Camrin
09
Henry A Wise
15-00.00
(4.57m)
nwi
1
22
Cullop, Bakker
11
Marion
14-07.50
(4.46m)
nwi
1
23
Dozier, Ayana
10
Dunbar
14-04.50
(4.38m)
nwi
1
23
Jackson, Latrena
12
Thomas A Edison
14-04.50
(4.38m)
nwi
1
25
Baker, Ahjea
10
Largo
14-01.75
(4.31m)
nwi
1
26
Oh, Rachel
12
Walt Whitman
12-08.75
(3.88m)
nwi
1
27
Payne, Anne Carter
09
Charlotte Countr
11-02.00
(3.40m)
nwi
1
28
Chapman, Mikayla
12
Suitland
10-11.25
(3.33m)
nwi
1
--
Van Huss, Isabelle
09
Spotswood
FOUL
(--)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Antoine, Javonne
12
Elizabeth Seton
39-10.25
(12.15m)
nwi
1
2
Lowe, India
11
Atlee
37-06.50
(11.44m)
nwi
1
3
Coleman, Breanna
12
Paint Branch
36-07.00
(11.15m)
nwi
1
4
Haynesworth, Leila
10
Hanover
36-03.75
(11.07m)
nwi
1
5
Shodiya, Elizabeth
10
Oxon Hill
36-03.00
(11.05m)
nwi
1
6
Mumford, Ila
11
Parkland
36-00.25
(10.98m)
nwi
1
7
McDermott, Julia
11
Winston Churchil
35-10.00
(10.92m)
nwi
1
8
Johnson, Lajasia
10
Cosby
35-08.00
(10.87m)
nwi
1
9
Akobundu, Madeline
10
DuVal
34-10.50
(10.63m)
nwi
1
10
McPhaul, Laquasha
12
Heritage (Lynchb
34-02.50
(10.43m)
nwi
1
11
Burk, Emily
11
Walter Johnson
33-09.75
(10.31m)
nwi
1
12
Cogdell, Julia
11
Bullis
33-09.50
(10.30m)
nwi
1
13
Fofana, Ramata
12
Milford Mill
33-08.50
(10.27m)
nwi
1
14
Jones, Taylor
12
Staunton River
32-10.50
(10.02m)
nwi
1
15
Caputo, Andrea
11
Damascus
32-07.00
(9.93m)
nwi
1
16
Preston, Alexus
09
William Fleming
32-06.50
(9.92m)
nwi
1
16
Blassingame, Tiannah
11
Christiansburg
32-06.50
(9.92m)
nwi
1
18
Wells, Alize
11
Henry A Wise
32-03.75
(9.85m)
nwi
1
19
Lee, Mariah
09
Asheville
31-07.25
(9.63m)
nwi
1
20
Martin, Erin
12
Cave Spring
31-05.75
(9.59m)
nwi
1
21
Baugh, Marcelle
12
Bowie
31-05.00
(9.58m)
nwi
1
--
Dozier, Ayana
10
Dunbar
FOUL
(--)
nwi
1
--
Jackson, Domonique
10
Largo
FOUL
(--)
nwi
1
--
Van Huss, Isabelle
09
Spotswood
FOUL
(--)
nwi
1
--
Sheppard, Tirzah
11
Thomas A Edison
FOUL
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McNulty, Jackie
11
Oakdale
12-08.00
(3.86m)
1
2
Meador, Hannah
12
Fluvanna County
12-00.00
(3.66m)
1
3
Scelzi, Adeline
11
Deep Run
11-06.00
(3.51m)
1
4
Smith, Erin
11
Middletown
11-00.00
(3.35m)
1
5
Barredo, Katrina
10
Western Albemarl
11-00.00
(3.35m)
1
6
Shelton, Alexis
12
Norfolk Collegia
10-06.00
(3.20m)
1
7
Schaedel, Sydney
12
T C Williams
10-06.00
(3.20m)
1
8
Fulton, Emily
12
Cave Spring
10-06.00
(3.20m)
1
9
Davis, Casey
12
Jefferson Forest
10-00.00
(3.05m)
1
10
West, Elizabeth
12
E C Glass
9-06.00
(2.90m)
1
11
McDaniel, Erin
11
Atlee
9-00.00
(2.74m)
1
11
Morcom, Alex
12
Amherst County
9-00.00
(2.74m)
1
13
Taylor, Brittany
12
Urbana
8-00.00
(2.44m)
1
14
Delborello, Mia
11
Damascus
8-00.00
(2.44m)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#virginia-tech
More news
2014 Results - Maryland MPSSAA Indoor State Championships
2014 Results - Prince George's County Indoor Championships
964 shares:
Virginia Tech High School Invitational
,
Albemarle High Track & Field and Cross Country - Charlottesville, Virginia
,
Alleghany High Track & Field and Cross Country - Covington, Virginia
,
Amherst County High Track & Field and Cross Country - Amherst, Virginia
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Eleanor Roosevelt High Track & Field and Cross Country - Greenbelt, Maryland
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2015
5
4
2014
3
7
2013
8
2012
25
7
2011
37
4
2010
14
4
2009
8
2
Show 4 more
Hashtags
#virginia-tech
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!